Zpět na výpis článků

Potřebují cyklisté krém na opruzeniny? Ano!

July 31, 2018

Víte, že sportem, který za svůj život vyzkoušel téměř každý Čech, je jízda na kole? Společně s plaváním a během patří ke sportům, které aktivně provozuje největší počet Čechů. A i když jde o celkem častou věc u všech cyklistů, kteří jezdí pravidelně, tak se o opruzeninách u cyklistů stále málo mluví. Je to takové tabu. Asi hlavní důvod je ten, že na opruzeniny trpí hlavně malá miminka a špičkový cyklista se těžko chce srovnávat s kojencem v plenkách. My to naprosto chápeme a respektujeme, ale také moc dobře víme, že o problémech se má mluvit a hlavně je potřeba je řešit. Navíc toto není nic, za co by se měl někdo stydět.

Proč vznikají při jízdě na kole opruzeniny?

Podráždění, nepříjemná vyrážka i opruzení pokožky – s tím vším se na kole můžete potkat. Nejčastěji se s těmito nepříjemnostmi setkávají cyklisté na jaře. Po zimní pauze vytahují kola a vyráží na silnice, tedy za předpokladu, že si přes zimu neudržovali kondici na trenažerech. A je úplně jedno, zda jde o trénovaného jezdce, začínajícího nadšence, ženu nebo muže, všechny mohou opruzeniny a podráždění potrápit.

A proč tedy opruzeniny vznikají:

  • Vlhkost v kalhotách – Problematické je nevhodné oblečení, které neodvádí pot. Pokud chcete co nejvíce předcházet vzniku opruzenin, volte kvalitní funkční oblečení.
  • Špatná velikost kalhot – Ano, i tento „detail“ hraje důležitou roli. Jakmile si na kolo obléknete větší velikost, začnou se vám při jízdě rolovat a tlačit. Nehledě na to, že se vám pak posune pravděpodobně i vložka a bude vás dřít.
  • Staré kalhoty a zatvrdlá vložka – Ještě u jednoho bodu zůstaneme u oblečení. Říkáte si, že jsou vaše kalhoty nesmrtelné? Každý, i ten sebelepší materiál, se jednou opotřebuje. A pak dochází ke ztrátě elasticity a tvrdnutí vložky, která tlačí.
  • Špatné sedlo – Při výběru kola rozhodně klaďte důraz i na tvar sedla. Jen když vám bude pohodlné, tak pro vás bude jízda na kole zážitkem a ne utrpením.

Nepodceňujte proto prevenci a snažte se problémům spíše předcházet.

Jak používat Zitenax při opruzení po jízdě na kole?

I když se budete snažit eliminovat vznik opruzení a podráždění, tak je dost pravděpodobné, že se tomu nevyhnete. Co v takovém případě dělat? Rozhodně před tím nezavírat oči a vše řešit, abyste nakonec nemuseli vyhledat lékaře.

  1. Základem je co nejdříve po dojetí vysvléknout propocené oblečení. Pokud třeba jedete na výlet a cestujete pak ještě vlakem a autem, tak se po jízdě převlékněte (,pokud je to možné) do suchých kalhot a ideálně nezůstávejte v těch cyklistických.
  2. Jakmile dojdete domů, dejte si sprchu, osušte se a až teď nanášejte krémpastu Zitenax.
  3. Stačí malé množství tak, aby na pokožce zůstala jen slabounká vrstva. Není třeba to s množstvím přehánět.
  4. Pokud se problémy opakují, mazání opakujte dle potřeby.

Víte, že se většina Čechů při sportování neobejde bez moderních technologií? Spousta z nás používá minimálně mobilní aplikace na měření výkonu a některým dokonce nesmí chybět ani chytré hodinky a náramky. Toto všechno stojí nemalé peníze a jde spíše o „dobrý pocit“. Nenechte si jej pokazit problémy s pokožkou a investujte pár korun i do krémpasty Zitenax.

 

Zdroj:
http://www.martinmatula.cz/
Výzkum CASI, 2018

 

Zpět na výpis článků
nextforce-logo

© NextForce a.s. 2021 -
Všechna práva vyhrazena.

nextforce-logo

© NextForce a.s. 2021 - 2023
All rights reserved.

Bottom footer